Idag släpptes nomineringarna till Manifestgalan 2015 som går av stapeln på Nalen i huvudstaden den 6 februari. Bland de nominerade återfinns ett stort gäng artister som uppmärksammats på Drefvet under det senaste året.

Manifest är priset som delas ut av Svenska Oberoende Musikproducenter (SOM) i syfte att premierar den bästa oberoende musiken i Sverige.

Följande artister nominerades i de olika kategorierna (med tillhörande Drefvet-artiklar markerade/länkade i rött).

Manifest och SKAPs pris för årets kompositör
Jukka Rintamäki – The Lost Fast One (Kning Disk)
Jennie Abrahamson – Gemini Gemini (How Sweet The Sound)
Henrik Palm (med bandet Pig Eyes) – Pig Eyes (Fetish)
Alice Boman – EP II / Skisser (Adrian Recordings)

Manifest och SKAPs pris för årets textförfattare
Pelle Lindroth (Parken) – ”Tidigt en Maj” (Flora & Fauna)
Matti Ollikainen (Franska Trion) – ”Vad gudarna givit oss” (Franska Trion)
Jacob Johansson (Det Stora Monstret) – ”Det stora monstret” (Suncave Recordings)
Anna Ahnlund – ”Omnejd” (Havtorn Records)

Punk
Sex Dwarf – Non-stop erotic noise cabaret (D-takt & Råpunk/Konton Crasher)
Gamla Pengar – Här kommer kriget (Beat Butchers)
Oldfashioned Ideas – Don’t Believe A Word They Say (Contra Records)
Svart Städhjälp – Svart Städhjälp (Halvfigur Records)

Barnmusik
Marcus Svensson – Amerikaresan – En bluesberättelse (Kakafon Records)
Nina Persson – Musiken från filmen…Tänk om…(L edition Film entertainment)
Per Hägglund – Kusin Vaken låtar (Alfie/Cosmos)
Markatta – Ratatouille (Footprint Records)

Hårdrock
Crucified Barbara – In The Red (Despotz Records)
Morbus Chron – Sweven (Century Media Records)
At the Gates – At war with reality (Century Media Records)
The Oath – The Oath (Rise Above Records)

Dans
Shxcxchcxsh – Linear S Decoded (Avian)
Abdulla Rashim – Unanimity (Northern Electronics)
Motormännen – Informationstechno (Zeon Light)
Rivet – Bear Bile & Surun Aika (Kontra-Musik, S.E.L.F)

Synt
Daily Planet – 2 (Progress Productions)
Cryo – Retropia (Progress Productions)
Emmon – Aon (Wonderland Records)
Wulfband – Wulfband (Progress Productions)

Dansband
Sannex – Jag vill leva (Atenzia Records)
Casanovas – Hon ska bli min (Atenzia Records)
Jannez – Blixt från klarblå himmel (Atenzia Records)
Highlights – När vi är tillsammans (Atenzia Records)

Pop
Jonas Schwartz – Xpedition (Adore Music)
I Break Horses – Chiaroscuro (Bella Union)
Bam Spacey – 1998 (Luxury)
Naomi Pilgrim – samlad årsproduktion (Cosmos)

Visa
Elin-Louise Ahlberg – Från landet till staden (Troglodyt Produktion)
Sofie Livebrant – Några Karin (Playground Music)
Sarah Riedel – Genom natten (Diesel Music)
Stefan Sundström – Nu var det 2014 (Rödtjut förlag)

Hip Hop
Parham – Pojk (SwingKids)
Rapper kC – Vibes of Life (Kristoffer Samuelsson)
Ison & Fille – Länge leve vi (Hemmalaget)
Simon Emanuel – Le för kameran (Hemmalaget)

Rock
Dödsfest – Det sista äventyret (Novoton)
Nicole Sabouné – Must exist (Roxy Recordings)
Mattias Alkberg – Södra Sverige (Teg Publishing)
Impo & the Tents – Peek After A Poke (Alien Snatch)

Jazz
The Splendor – Forest (HOOB records)
Cecilia Persson – Open Rein (HOOB records)
Water Boogie System – Greetings (SodaMusic/Megasound)
Daniel Karlsson Trio – Fusion for Fish (Brus & Knaster)

Singer/songwriter
Rambling Nicholas Heron – Freetown Hwy (Rambling Nicholas Heron)
Easy October – Sweethearts Before The Fall (Adore Music)
The Tarantula Waltz – Tinder Stick Neck (Brus & Knaster)
Mathias Lilja – Mathias Lilja (Rootsy)

Årets Live (I samarbete med Grolsch)
Hey Elbow (Adrian Recordings)
Silvana Imam (Playground Music)
Solen (Playground Music)
Fire! Orchestra (Rune Grammofon)

Årets Musikvideo
Cleo, Kristin Amparo & Broke \’N Tipsy – Gå På Salong (Random Bastards/Femtastic)
Per Störby Jutbring – Dance of The Diaper Fairy (Hoob Records)
Alice Boman – What (Adrian Recordings)
Den Svenska Björnstammen – Hatar Allt (Den Svenska Björnstammen)
Parham – Lova Mig Själv (SwingKids)

Årets klubb (i samarbete med SAMI)
Kafe De Luxe – Växjö
Langer’s hotell – Hallstavik
Replokalen – Stockholm
Festvåning 4:an – Tidaholm

Årets nykomling (I samarbete med studieförbundet Sensus)
Thandiwe http://thandiwe.net
Earth Kids http://earthkids.se
Rideau https://www.facebook.com/rideaumusic
Lukke featuring The Indigo Clan http://www.lukke.tk

Rytm
Leafnuts – Manifestations (Upful Music)
Miriam Aïda AfroSamba Orchestra – É De Lei (Connective Records)
General Knas – Folkets Röst (SwingKids)
OK Star Orchestra – Musicland (Rootsy)

Experimentellt (I samarbete med FST)
Bo Anders Persson – Love Is Here To Stay (Subliminal Sounds)
Lotte Anker & Jakob Riis – Squid Police (Konvoj Records)
The Gothenburg Combo – Guitarscapes (The Gothenburg Combo)
Mathias Josefson – Att sluta en cirkel (Schhh records)

Folk
Hazelius/Hedin – Sunnan (Amigo/Cosmos)
Sousou & Maher Cissoko – Africa Moo Baalu (Jaliya Connection)
Görgen Antonsson – Symphonic Stomp of Sweden (Swedish Society)
Ale Möller – The Nordan Suite (Prophone)

Om skribenten

Mikael Mjörnberg
Chefredaktör

Numer profilerad hockeyskribent hos bland annat Hockeysverige och HockeyNews med en bakgrund som musiknörd hos till exempel Slavestate, Folkbladet och Joyzine. Blir glad djupt in i själen av att få glömma puck och klubba och skriva om toner och artister med jämna mellanrum. Musik är det bästa knarket.

Liknande inlägg

Kommentera

Din mailadress kommer inte att publiceras